Wodarki
Wodarki (Ephydridae) są muchówkami występującymi powszechnie w wilgotnych środowiskach w pobliżu wody. Często można je spotkać w szklarniach na różnych podłożach w miejscach gdzie tworzą się zastoiska wody.
Owady dorosłe długości do kilku milimetrów mają ciemne skrzydła z plamkami, krótkie czułki i czerwone oczy. Przypominają ziemiórki ale lepiej od nich latają. Są fitofagami lub drapieżcami. Larwy muchówek bytują w górnej warstwie wilgotnych podłoży lub na ich powierzchni odżywiając się glonami, gnijącym materiałem roślinnym i mikroorganizmami na przykład bakteriami lub drożdżami.
Samice składają jaja na powierzchni podłoży. Po 2 – 3 dniach wylegają się z nich przeźroczyste białawe larwy które przechodzą w podłożu trzy etapy rozwojowe i po 3 – 6 dniach przekształcają się w poczwarki. Owady dorosłe pojawiają się po 5 – 6 dniach. W zależności od temperatury rozwój jednego pokolenia trwa od 10 do 15 dni. Samica żyje około 14 dni i może złożyć w tym czasie ponad 200 jaj.
W szklarniach rozwija się wiele pokoleń ale szkodliwość wodarek rzadko dotyczy żywych roślin. Masowo występujące owady dorosłe mogą natomiast zanieczyszczać rośliny odchodami co pogarsza walory estetyczne upraw ozdobnych i komfort pracy przy ich produkcji. Na siewkach i na rozsadach warzyw lub ziół owady mogą pozostawiać różne wydzieliny biologiczne, które negatywnie wpływają na prawidłową wegetację stając się potencjalnie pożywką dla chorób.
Wodarki mogą przenosić patogeny takie jak na przykład Fusarium i Pythium. W Polsce występuje ponad 150 gatunków. Pod osłonami spotykane są często Scatella stagnalis i Scatella tenuicosta czyli wodarka brzegówka oraz gatunki z rodzaju Lycoriella.
Doskonała jakość produktów
Sklep ochronabiologiczna.pl oferuje produkty firmy Biobest, znane na całym świecie z wysokiej jakości, którym towarzyszy wiedza i praktyka nabyta przez ponad 30 lat aktywności na polskim rynku.
Kup polecane produkty