Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Wciornastki

Wciornastki są owadami należącymi do rzędu przylżeńce (Thysanoptera). Większość jest roślinożerna ale są także gatunki drapieżne.

Wciornastek
Wciornastek

Larwa Wciornastka

Samice składają jaja do tkanek roślin. Z jaj rozwijają się bezskrzydłe larwy podobne do owadów dorosłych. Po zakończeniu drugiego stadium larwy przekształcają się w przedpoczwarki z widocznymi zawiązkami skrzydeł a następnie w poczwarki, których rozwój odbywa się najczęściej w podłożu. Owady dorosłe posiadają dwie pary skrzydeł ale latają słabo.

Wciornastki odchody

Szkodliwość wciornastków polega na wysysaniu przez larwy i owady dorosłe soku roślin czego wynikiem są charakterystyczne wypełnione powietrzem plamki na powierzchni liści i czarne odchody owadów na ich spodniej stronie. Ponadto mogą uszkadzać i deformować cebule, pąki, kwiaty i zawiązki owoców co może prowadzić do ich przedwczesnego zrzucania. Przenoszą także wirusy i inne patogeny powodujące choroby roślin.

Występują na całym świecie. W Polsce żyje 220 gatunków. Żerują na drzewach, krzewach i na roślinach zielnych wielu roślin dziko rosnących i uprawnych. Wyrządzają szkody między innymi na papryce, oberżynie, pomidorze, ogórku, tytoniu, gerberze, goździkach, roślinach cebulowych, chryzantemach i bardzo wielu innych gatunkach ozdobnych. Do mających duże znaczenie należą między innymi: wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) i wciornastek zachodni (rankliniella occidentalis), który może infekować pomidory wirusem brązowej plamistości.

Wciornastki na papryce

Wciornastki są szkodnikami mającymi szczególnie duże znaczenie na uprawach roślin ozdobnych pod osłonami. Należą do nich między innymi :

  • wciornastek amerykański (Echinothrips americanus)
  • wciornastek cieplarek (Parthenothrips dracaenae)
  • wciornastek szklarniowiec (Heliothrips haemorhoidalis)
  • wciornastek kwiatowiec (Frankliniella intonsa)
  • wciornastek liliowiec (Liothrips vaneeckei)
  • wciornastek różówek (Thrips fuscipennis)
  • wciornastek mieczykowiec (Thrips simplex)
  • wciornastek orientalny (Thrips palmi)
  • wciornastek krotonowiec (Selenothrips rubriocinctus)

Wciornastki rozprzestrzeniają się bardzo łatwo z wiatrem i z materiałem roślinnym.Ich żerowanie jest szczególnie niebezpieczne dla siewek i rozsad w mnożarkach skąd mogą przenosić się do szklarni.

Biologiczne zwalczanie wciornastków jest trudne między innymi dlatego że tylko niewielka część tych szkodników w postaci larw jest dostępna dla drapieżnych owadów i roztoczy.

Ruchliwe owady dorosłe wciornastków mogą unikać drapieżców tak jak poczwarki ukryte najczęściej w podłożu i jaja, których rozwój odbywa się w tkankach roślin.

Doskonała jakość produktów

Sklep ochronabiologiczna.pl oferuje produkty firmy Biobest, znane na całym świecie z wysokiej jakości, którym towarzyszy wiedza i praktyka nabyta przez ponad 30 lat aktywności na polskim rynku.

Kup polecane produkty