Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Opuchlaki

Opuchlaki są chrząszczami z rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae). Występują przede wszystkim na obszarach o klimacie umiarkowanym.
W Polsce odnotowano 48 gatunków.

Opuchlak dorosły

Opuchlak larwy

Opuchlak larwy

Opuchlak głowa z ryjkiem
Wiele z nich jest szkodnikami upraw ogrodniczych, rolniczych i leśnych. Spotykane są także pod osłonami. Na uprawach truskawek występuje opuchlak rudonóg (Otiorhynchus ovatus) i opuchlak truskawkowiec (O.sulcatus). Szkodnikami są też opuchlak lucernowiec (O.ligustici), opuchlak pstrokacz (O.singularis) i opuchlak lilakowiec (O.rotundatus).

Owady dorosłe są polifagami i żerują w nocy. Są między innymi szkodnikami truskawek, poziomek, malin, rododendronów, azalii, cyklamenów, winorośli, chmielu, lucerny, brzoskwini, cisów i wielu innych gatunków wygryzając charakterystyczne otwory w liściach poczynając od ich krawędzi. Żerowanie to najczęściej nie jest niebezpieczne ale pogarsza walory estetyczne roślin ozdobnych. Larwy opuchlaków bytują w podłożu ogryzając skórkę korzeni i podstawę pnia.

Żerowanie opuchlaków

Rośliny z uszkodzonym systemem korzeniowym zasychają i często obumierają. Dotyczy to przede wszystkim roślin zielnych lub młodych drzew i krzewów w szkółkach. Żerowanie powoduje początkowo tylko więdnięcie co przy spóźnionej diagnostyce zmniejsza szansę na podjęcie skutecznego zwalczania. Szczególnie niebezpieczna jest susza, która może dodatkowo utrudniać roślinom przetrwanie. Owady poruszają się sprawnie się za pomocą odnóży ale nie mogą latać.

Niektóre gatunki rozmnażają się partenogenetycznie i do odrodzenia populacji wystarcza jedna samica. W klimacie umiarkowanym owady dorosłe pojawiają się około połowy czerwca a na początku lipca przystępują do składania jaj. Samica O.sulcatus może złożyć od 200 do 300 jaj. Ich rozwój w temperaturze 20 °C trwa przeciętnie 14 dni a larwy przechodzą zwykle przez 6 stadiów.

Jesienią zaprzestają żerowania i zimują na głębokości do 20 cm. Wiosną wznawiają żerowanie a szczególnie intensywnie odżywiają się w maju i na początku czerwca kiedy kończą swój rozwój osiągając stadium poczwarki. Rocznie w warunkach naturalnych rozwija się jedno pokolenie. W szklarniach rozwój może odbywać się nieprzerwanie.

Doskonała jakość produktów

Sklep ochronabiologiczna.pl oferuje produkty firmy Biobest, znane na całym świecie z wysokiej jakości, którym towarzyszy wiedza i praktyka nabyta przez ponad 30 lat aktywności na polskim rynku.

Kup polecane produkty