Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Przędziorki

Przędziorki są pajęczakami (Arachnida) których ciało składa się z dwóch segmentów. Barwa zależy często od pory roku, stadium rozwojowego i rośliny żywicielskiej. Po opuszczeniu miejsc zimowania samice są ciemnoczerwone a kolejne pokolenia żółtozielone z charakterystycznymi plamami.

Samica Przędziorka po przezimowaniu

Samica Przędziorka latem

Przędziorek uszkodzenia

Żerujący Przędziorek
Żerujący Przędziorek

Przędziorek

Przędziorek

W rozwoju występuje owalne jajo, stadium larwalne, protonimfa, deutonimfa i postać dorosła. Roztocze dorosłe mają 4 pary odnóży, pozostałe stadia 3 pary. Wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza sprzyja ich rozwojowi. W temperaturze 30 °C rozwój pokolenia trwa od 8 do 12 dni w niższych może się wydłużyć nawet do 3 tygodni. Samica żyje przeciętnie od 2 do 3 tygodni i może złożyć w tym czasie do 100 jaj.

Larwy, nimfy i dorosłe roztocze żerują na spodniej stronie liści nakłuwając tkanki i wysysając ich zawartość. W miejscach nakłuć powstają drobne jasne plamki, które żółkną i zasychają a roślina pokrywa się pajęczyną. Przędziorki mogą także przenosić choroby roślin.

Przędziorek jaja

Przędziorek uszkodzenia

Są wielożerne, atakują około 200 gatunków roślin w tym wiele ważnych roślin uprawnych takich jak: ogórek, pomidor fasola, róża, gerbera, truskawka, rośliny doniczkowe, krzewy owocowe, zioła. Skracająca się długość dnia jest przyczyną obniżania się aktywności życiowej samic przędziorka chmielowca i przechodzenia w diapauzę czyli stan spoczynku który przebiega najczęściej w podłożu.

Najważniejszym gatunkiem w uprawach pod osłonami jest przędziorek chmielowiec (Teteranychus urticae) nieco rzadziej przędziorek szklarniowiec (Tetranychus cinnabarinus) którego samice są jednolicie czerwone. Szkodnik ten rozprzestrzenia się nieco wolniej niż przędziorek chmielowiec i może żerować także na powierzchni liści.

Doskonała jakość produktów

Sklep ochronabiologiczna.pl oferuje produkty firmy Biobest, znane na całym świecie z wysokiej jakości, którym towarzyszy wiedza i praktyka nabyta przez ponad 30 lat aktywności na polskim rynku.

Kup polecane produkty