Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Mszyce

Mszyce są pluskwiakami (Hemiptera) których szkodliwość bezpośrednia polega na nakłuwaniu nadziemnych i podziemnych organów roślin co powoduje przebarwienia, deformacje i więdnięcie a niekiedy prowadzi do ich zamierania.

Mszyca

Mszyca na liściu irysa

Mszyca na pomidorze

Żerująca mszyca

Ograniczeniu ulega fotosynteza i transpiracja a na wydzielanej przez syfony mszyc rosie miodowej pojawia się na powierzchni liści nalot grzybów sadzakowych. Szkodliwość pośrednia polega na przenoszeniu wirusów powodujących choroby roślin. W zależności od stadium rozwojowego, rośliny żywicielskiej, pory roku, zagęszczenia i innych czynników mszyce nawet tego samego gatunku mogą mieć różne cechy morfologiczne na przykład inne zabarwienie. 

Mszyce na róży

Mszyce na papryce

Określenie przynależności gatunkowej mszyc jest trudne ale ma ono znaczenie tylko w przypadku stosowania parazytoidów, które powodują mumifikację szkodników. Pokolenia wiosenne i letnie są zwykle dzieworodne i żyworodne co jest jedną z głównych przyczyn ich bardzo szybkiego rozwoju. Formy bezskrzydłe mogą tworzyć duże kolonie i żerują w jednym miejscu. Pojawienie się form uskrzydlonych prowadzi do szybkiego zajmowania nowych roślin.

Biologiczne zwalczanie mszyc jest skuteczne przede wszystkim na uprawach roślin prowadzonych w szklarniach i tunelach, w palmiarniach, ogrodach zimowych w oranżeriach a także w warunkach domowych. Na świecie występuje około 5 tysięcy gatunków mszyc, w Polsce około 800. Występują przede wszystkim na obszarach o klimacie umiarkowanym. Optymalna temperatura rozwoju wynosi od 18 do 25 °C. W temperaturze 30 °C ich rozwój ulega silnemu zahamowaniu i zaczynają zamierać.

Sadzaki na liściu

Szkodniki mszyce

Mszyce są szkodnikami drzew, krzewów i roślin zielnych uprawianych zarówno w gruncie i pod osłonami.

W szklarniach występują między innymi :

  • mszyca brzoskwiniowo – ziemniaczana – Myzus persicae
  • mszyca ogórkowa – Aphis gossypi
  • mszyca różano – szczeciowa – Macrosiphum rosae
  • mszyca szklarniowa plamista – Neomyzus circumflexum
  • mszyca ziemniaczana – Aulacorthum solani
  • mszyca złocieniowa – Macrosiphoniella samborni.
Kup Polecane Produkty
Sklep ochronabiologiczna.pl oferuje produkty firmy Biobest, znane na całym świecie z wysokiej jakości, którym towarzyszy wiedza i praktyka nabyta przez ponad 30 lat aktywności na polskim rynku.