Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Wełnowce

Wełnowce albo czerwce mączyste należą do rodziny Pseudococcidae – wełnowcowate i rzędu Pluskwiaki (Hemiptera). Są groźnymi szkodnikami przede wszystkim w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego.

Wełnowce

Samice i nimfy tych owadów mają ciało pokryte charakterystyczną wydzieliną woskową wytwarzaną przez gruczoły ochronne. Samce w odróżnieniu od samic posiadają skrzydła i mogą latać ale nie pobierają pokarmu. Mało ruchliwe samice i nimfy wysysają sok z roślin przez co deformują i odbarwiają ich liście oraz pędy pokrywając je słodką wydzieliną czyli spadzią na której następnie rozwijają się grzyby sadzakowe. Ograniczeniu ulega fotosynteza i transpiracja a rośliny mogą tracić kwiaty i owoce, więdnąć i obumierać.

Niektóre gatunki żerują na korzeniach a także przenoszą wirusy powodujące choroby roślin. Szczególne znaczenie mają jako szkodniki roślin ozdobnych w uprawach doniczkowych pod osłonami w szklarniach, tunelach, palmiarniach i ogrodach zimowych. Bardzo często spotykane są na palmach, jukkach, różach, krotonach, gerberach, figowcach, kaktusach, pelargoniach i cytrusach.

Łatwo rozprzestrzeniają się z sadzonkami. Zaatakowane rośliny tracą wartość handlową i są źródłem dalszych infekcji. Rzadziej występują na warzywach. Mogą zasiedlać na przykład: ogórki, melony, oberżynę i paprykę. W Polsce występują często wełnowiec szklarniowy (Pseudococcus affinis) oraz wełnowiec cytrusowiec (Planococcus citri).

Doskonała jakość produktów

Sklep ochronabiologiczna.pl oferuje produkty firmy Biobest, znane na całym świecie z wysokiej jakości, którym towarzyszy wiedza i praktyka nabyta przez ponad 30 lat aktywności na polskim rynku.

Kup polecane produkty