Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Darmowa dostawa od 500 zł | Kup teraz

Ziemiórki

Ziemiórki są muchówkami ( Diptera ) barwy ciemnoszarej z długimi czułkami i odnóżami, których larwy rozwijają się w glebie oraz w innych podłożach organicznych i nieorganicznych

Ziemiórka larwa

Ziemiórka owad dorosły

Bradysia

Odżywiają się martwą materią organiczną, grzybami, glonami, włośnikami drobnych roślin, skoszoną trawą, próchniejącym drewnem, kompostem itp. Samice składają jaja do wilgotnego podłoża a ich rozwój w temperaturze 25 °C trwa około 4 dni. Z jaj rozwijają się beznogie kilkumilimetrowe larwy posiadające czarną głowę, których ciało pokryte jest szklistym prześwitującym oskórkiem.

Rozwój czterech stadiów larwalnych trwa około 14 dni a poczwarki pozostają w spoczynku około 4 dni. Rozwój pokolenia w zależności od temperatury trwa od 20 do 30 dni. Samice żyją około 10 dni i składają w tym czasie średnio 70 jaj. W szklarniach mogą rozmnażać się przez cały rok dając kilkanaście pokoleń.

Tablica na mnożarce

Tablica niebieska

Tablica z ziemiórkami

Tablica żółta

Szkodliwość larw polega na podgryzaniu systemu włośnikowego młodych roślin zwłaszcza w stadium rozsady co przy dużej liczebności szkodników może prowadzić nawet do zamierania siewek. Także na starszych roślinach, których systemy korzeniowe są dobrze rozwinięte może dochodzić do infekowania ich patogenami przez żerujące larwy. Mogą to być między innymi: Pythium, Botrytis, Fusarium, Phytophtora, Verticilium oraz wirusy i nicienie. Ziemiórki powodują problemy w uprawach grzybów jadalnych szczególnie pieczarek.

Zwalczanie tych szkodników musi być kompleksowe i uwzględniać także eliminowanie owadów dorosłych poprzez wyłapywanie ich na tablice i taśmy lepowe co daje szansę na przerwanie cyklu reprodukcji. Pod osłonami występują najczęściej gatunki z rodzaju: Bradysia, Sciara i Lycoriella.

Doskonała jakość produktów

Sklep ochronabiologiczna.pl oferuje produkty firmy Biobest, znane na całym świecie z wysokiej jakości, którym towarzyszy wiedza i praktyka nabyta przez ponad 30 lat aktywności na polskim rynku.

Kup polecane produkty