Szrotówek kasztanowcowiaczek
– Cameraria ohridella
Szrotówek kasztanowcowiaczek jest motylem należącym do rodziny kibitnikowate (Gracillariidae). Gatunek zawleczony do Europy w Polsce notowany jest od 1998 roku. Obecnie występuje na całym obszarze kraju rzadziej na krańcach północno- wschodnich.
Szrotówek gąsienica
Szrotówek gąsienica
Szrotówek motyl
Samice motyla składają jaja do tkanek liści przede wszystkim kasztanowców białych rzadziej czerwonych i żółtych. Rozwój może odbywać się również na jaworze i klonie pospolitym. Larwy żerując w liściach tworzą charakterystyczne miny co może przy dużym nasileniu prowadzić do defoliacji. Larwy przechodzą sześć stadiów rozwojowych a następnie przekształcają się w brązowe poczwarki. Część z nich wytwarza
kokony i zapada w diapauzę umożliwiającą przezimowanie pod opadłymi liśćmi.
czerwca a trzecie w sierpniu. Rozwój jednego pokolenia trwa od 6 do 9 tygodni. Podstawowym sposobem walki ze szrotówkiem jest usuwanie przed końcem marca a następnie utylizacja opadłych liści z zimującymi poczwarkami motyli oraz monitorowanie aktywności samców za pomocą pułapek feromonowych.
Szrotówek uszkodzenia
Doskonała jakość produktów
Sklep ochronabiologiczna.pl oferuje produkty firmy Biobest, znane na całym świecie z wysokiej jakości, którym towarzyszy wiedza i praktyka nabyta przez ponad 30 lat aktywności na polskim rynku.
Kup polecane produkty