Trzmiele do zapylania warzyw i owoców
Naturalne zapylanie
Trzmiele pełnią ważną rolę w zapylaniu roślin uprawnych i dziko rosnących. Posiadają wiele zalet. Są bardziej efektywne niż pszczoły. Mogą pracować w trudnych warunkach atmosferycznych na uprawach polowych, a także pod osłonami.
Trzmiel ziemny – Bombus terrestris jest błonkówką należącą do rodziny pszczołowatych (Apidae).
Wzrost plonów
W ofercie znajdują się różne typy uli zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Ich stosowanie wpływa znacząco na wzrost plonów owoców i warzyw. W sadach, jagodnikach, na polach, w ogrodach i na plantacjach nasiennych trzmiele wspomagają działanie innych gatunków zapylaczy.
Trzmiele dostępne cały rok
Biobest oferuje trzmiele do zapylania od 1987 roku i jest pionierem ich masowej produkcji. Gniazda dostępne są przez cały rok.
Ułożenie ula z trzmielami
Ule należy ustawiać na stabilnym, wypoziomowanym podłożu w miejscu zacienionym, blisko gruntu, a także chronić przed dostępem mrówek.
Ogólne zasady stosowania trzmieli i bezpieczeństwo
Trzmiele nie są owadami agresywnymi i atakują tylko w ostateczności, sprowokowane nieostrożnym zachowaniem lub celowym niepokojeniem w pobliżu gniazda.
Osoby mające alergię na jad trzmieli nie mogą pracować przy instalacji uli i ich obsłudze, ponieważ w przypadku użądlenia istnieje ryzyko ostrej reakcji alergicznej lub wstrząsu anafilaktycznego, który może zagrażać życiu.
Obsługę uli mogą wykonywać tylko osoby pełnoletnie po zapoznaniu się z instrukcją. Sklep nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje zdrowotne związane z obsługą uli z trzmielami.
Obecność zapylaczy jest niezbędna dla związywania owoców, szczególnie u roślin obcopylnych, ale także u samopylnych wyraźnie poprawia plenność. W przypadku malin i truskawek wzrost w plonowaniu może wahać się od 10 do 40%. Owoce są większe, regularne i wyrównane. Szczególną rolę pełnią trzmiele w szklarniach na uprawach pomidora i na borówce. Mogą być też z powodzeniem stosowane w sadach do zapylania jabłoni, gruszy, czereśni (całkowicie lub częściowo obcopylne), śliw i wiśni (odmiany obco i samopylne), ale także gatunków samopylnych: brzoskwini, moreli, nektaryny, porzeczki i agrestu.
Trzmiele są niezastąpione w zapylaniu upraw koniczyny, lucerny i słonecznika na nasiona. Także warzywa dyniowate (ogórek, cukinia, dynia) korzystnie reagują na obecność zapylaczy. Wyjątkiem są partenokarpiczne odmiany ogórków, szczególnie szklarniowych, które do wytworzenia owoców pozbawionych żywotnych nasion nie wymagają przeniesienia pyłku na znamiona słupków kwiatów żeńskich.
W razie wątpliwości prosimy o kontakt przed złożeniem zamówienia.
Zapylanie pomidora
Pod osłonami należy stosować średnio 4 ule/ha dostawiając kolejne po upływie 2 tygodni.
Odmiany silnie kwitnące mogą wymagać większej obsady.
W uprawach gruntowych średnio 2 do 3 multi uli /ha.
Zapylanie truskawki
Pod osłonami stosować średnio 4 ule/ha.
W uprawach polowych 1 do 4 multi uli/ha.
Zapylanie borówki
Stosować średnio 3 multi ule/ha.
Zapylanie cukinii i dyni
Stosować średnio 1 do 2 multi uli/ha.
Zapylanie papryki
Pod osłonami stosować średnio 4 ule/ha.
W uprawach polowych 1 do 2 multi uli /ha.
Zapylanie ogórków nasiennych
Pod osłonami stosować średnio 6 do 8 uli/ha.
W uprawach polowych 2 do 3 multi uli/ha.
Zapylanie maliny, porzeczki, agrestu, jeżyny
Stosować średnio 1 do 2 multi uli /ha.
Zapylanie drzew owocowych
Grusza i śliwa – stosować średnio 2 do 3 multi uli /ha.
Czereśnia, jabłoń, morela, wiśnia – stosować średnio 3 multi ule /ha.
Zapylanie słonecznika, koniczyny, lucerny
Stosować średnio 1 do 2 multi uli/ha.
Oferujemy znane na świecie wysokiej jakości produkty firmy Biobest.
Sklep ochronabiologiczna.pl oferuje produkty firmy Biobest, znane na całym świecie z wysokiej jakości, którym towarzyszy wiedza i praktyka nabyta przez ponad 30 lat aktywności na polskim rynku.
Pozwala nam to dobrze zrozumieć potrzeby i wymagania profesjonalnych producentów roślin oraz amatorów.